List of participants
«HEAVY RUSSIA 2019»

Cargo owners

Arctic LNG 2 \ NOVATEK group

Astafiev Georgy, expert

ASE (Rosatom State Corporation Engineering Division)

Evstifeev Andrey, chief specialist

Atomstroyexport

Kenyaikin Nikolay, chief specialist

Claas East   

Dumcheva Tatiana, deputy head of logistics and internal service department

Rodionova Elena, logistics and internal service department specialist

Engineering Construction Service \ RUSAL

Avdyunin Vyacheslav, head of “Logistics” direction

Simonova Lyudmila, “Logistics” direction manager

FPT South Tambey SPG

Krotov Igor, logistics manager

GAZPROMNEFT-SNABZHENIE

/list is clarifying/

Gazprom Neft

Khripunov Evgeniy, head of logistics division

IKO Holding GmbH (Germany)

Hakobyan Vahe, director of logistics

Izhorskiye Zavody  

Letyaev Alexander, deputy head of department

Intertechelectro

Sumin Anton, head of logistics group

Skvortsov Denis, logistics group specialist

John Deere Rus

Lemishevskaya Vladislava, logistics manager

Malikov Dmitriy, business analyst

Mascus

Maltsev Alexey, sales specialist

MMK

Giniyatullin Rustam, logistics division senior manager

NIPIGAS

Fedorov Vyacheslav, head of “Transportation of heavy and oversized cargo by water transport” direction

Ved Sergey, “Transportation of heavy and oversized cargo by water transport” direction manager

Naftan

Pashkevich Yuri, head of logistics service

Sandvik Mining and Rock Technology

/list is clarifying/

Siemens Transformers

Kastyrina Viktoria, logistics specialist

Kovalev Filipp, logistics specialist

TITAN-2 Concern

/list is clarifying/

Транспортно-экспедиторские компании

AHLERS   

Vorobiov Vitaliy, project manager

Bilko Mikhail, business analyst

AsstrA Forwarding AG    

Lokhovinin Egor, head of AsstrA Heavy Lift

Aprojects Rus    

Adamov Andrey, operational director

APS. The Solver

Kartashevich Anton, head of oversized and project forwarding department

AST Plus

Govorov Dmitriy, CEO

Tretiakov Maxim, commercial director

Matrosov Pavel, head of project transportations department

 

AET Trans

Torgashov Alexander, CEO

Bazis-TEK

Sushentsov Konstantin, director

Bastrakov Evgeniy, logistics manager

Baltic Mercur   

Khobotova Yana, senior import manager

Benchmark Trading

Egupov Evgeniy, CEO

Khalilov Nazim, commercial director

Ivlev Vladimir, head of department

Benchmark – logistics

Peshkov Pavel, CEO

Bertling Logistics

Kirillov Mikhail, CEO

Barrus Project   

/7 delegates/

DAS GLOBAL LOGISTIK

/list is clarifying/

DSV Transport 

Martyushov Ivan, head of project transportations department

EurAsiaTransit (Kazakhstan)

Abibula Olzhas, projects director

FESCO 

Yarullin Marat, development department director

Formag Logistics  

Shagin Nikita, operational director

GAZPROMTRANS

Korabelnikov Igor, chief specialist of forwarding planning department

Hareket Heavy Lifting & Project Transportation (Turkey)

Gurkan Dogan, business development & marketing director

KANT

Voronov Roman, director

Keen-Mark-Logistic 

Shafarostov Alexey, CEO

Ivashenko Sergey, manager

Kuehne+Nagel  

Zharov Pavel, director PROM operations

Razumnyi Alexander, logistics solutions design and BD Mgr

LS Cargo Logistics Oy (Finland)

Leppiaho Sakari, managing director

Logberg-Trans    

Nemishev Rinat, managing director

LS Cargo Logistics 

Nasonov Dmitriy, CEO

 

Magellan

Lizyura Daria, director of Moscow representation

Butskiy Evgeniy, head of oversized transportations

Sidoshenko Sergey, head of logistics department

Khublaryan Arkadiy, CEO

MagellanTrans

Sobolev Georgiy, CEO

Mammoet Rus

Geikalo Andrey, deputy CEO

Loshkin Yaroslav, sales manager

M-GROUP

Egiazaryan Sergey, CEO

Eranosyan Anna, executive director

Zaitsev Andrey, head of development department

Militzer & Munch   

Pudov Vladimir, head of department

MODUL

Rodygin Vladimir, chief technologist

Smirnov Maxim, head of oversized and project transportations department

Kudryavtsev pavel, sales department specialist

Kozlov Evgeniy, sales department specialis

Mortrans

Prokoshev Oleg, deputy director – head of forwarding facilities

Negabarit-Trans  

Avanesyan Pavel, director

Petrova Inna, head of logistics department

NST  

Chumak Alexander, CEO

Oy Hacklin Logistics (Finland)

Forsell Tomas, director of Hacklin East

Kovalenko Alina, project coordinator

Oboronlogistics

Edush Maxim, deputy CEO

Krivonosov Andrey, logistics director

Kushnirov Andrey, deputy CEO

Port Ust-Luga transport company  

Putintsev Sergey, deputy CEO for development

PTS

Savin Dmitriy, sales and project manager

Lysakova Ekaterina, head of project division

RTS 

Boderskov Igor, CEO

Gavrilenko Marina, manager

Sapozhnikova Anastasia, manager

RTS 

Boderskov Igor, CEO

Gavrilenko Marina, manager

Sepeh Run Tarabar Int’l Transport Co. (Iran)

Mohammad Zokaei, chairman

STEPCARGO GRUP (Romania)

Hristofor Victor, director

STS

Demidov Sergey, deputy director

STA Logistic 

ZHurik-Chashina Suzanna, development director

SILACH-TRANSBALTIC  

Gefel Denis, CEO

SpecTransService  

Pasyev Dinar, director

TMBC Logistics 

Bulygin Alexander, sales director

Trans-Group SPB

Bugaychuk Natalia, commercial director

Trans-SibGroup   

Bauman Yuri, CEO

Universal Forwarder   

Chernykh Alexey, director of Saint-Petersburg branch

VTG Project Logistics

Nikitin Sergey, managing director

Evsyukova Kristina, business development manager

Special permits and convoy

K-TRANSGROUP (Kazakhstan)

Ataibekov Samat, director

Runo Gold (Latvia)   

Trubasova Inesa, director

Trubanov Igor

Железнодорожные операторы и экспедиторы

Tetro Exp

Osinovskiy Dmitriy, CEO

RRW – Central Directorate for terminal and warehouse complex management

Shepelyaev Artem, head of commercial service комплексом

RWTO

Volkov Pavel, commercial director

Komissarov Alexander, CEO

Romanov Evgeniy, head of project transportations division

Kalinin Sergey, head of loading department

Shipping companies

Amur shipping company    

Klimenko Alexey, CEO

Atlantic Ro-Ro Carriers Inc. representation

Simonov Vladimir, head of representation

Atlantic Ro-Ro Carriers Inc. representation

Simonov Vladimir, head of representation

C-Shipping

Belashenko Nadezhda, head of a separate unit in Novorossiysk

dship Carriers (germany)

Mosolov Ruslan, chartering manager

Representation of BBC Chartering GmbH in Saint-Petersburg   

Timofeev Sergey, head of representation

Vintskevich Stephan, deputy head of representation

SAL Heavy Lift GmbH (Germany)

Dennis Geertz, chartering project manager

SC Morwenna

Baranov Alexander, commercial director

UNITED HEAVY LIFT (Germany)

Faldin Gleb, chartering manager

Vikar

Lazarev Sergey, director

Vaganov Ilia, deputy director for technical issues

Volgo-Baltic Logistics  

Goldin Evgeniy, CEO

Zubakov Vitaliy, deputy CEO

Chernov Alexander, technical director

Wilson EuroCarriers AS (Norway)

Nikitin Dmitriy, charterer – projects

Ports and terminals

Port of Hamburg Marketing  

Kapkaeva Natalia, head of representation in Russia

Machinery and equipment manufacturers

Cometto (Italy)

Zingan Adrian, sales Russia & CIS

Faymonville Distribution AG (Luxembourg)

Luxen Arnold, managing director

Malyutina Elena, sales manager

Faymonville Rus  

Fadeeva Elena, CEO

Denisov Kirill

Nooteboom (Netherlands)

Gommers Olesya, representative in Russia, Baltic states and

TII Group  

Radke Albin, CEO of Russian representation

TransLiftTechnique, Goldhofer official representation

Dyomin Evgeniy, CEO

Gerasimov Oleg, sales manager

Engineering

Marine Engineering Bureau  

Egorov Alexander, senior researcher

TechnoService

Gusev Pavel, director

Crane equipment, rent

Nerudtrans (Renta76) 

Kornilov Andrey, manager

Vasanov Ivan, economist

Insurance companies and brokers

Pandi Trans СБ

Sharova Oksana, deputy CEO

Public organizations and associations

Russian Association of Wind Power Industry

Bryzgunov Igor, president

GRUZAVTOTRANS National Association

Mityagin Vladimir, president

Krachun Vladimir, Association representative in Moscow and Moscow region